Raport z diagnozy – Potencjał kulturotwórczy mieszkańców Iławy

„Kultura – wspólna sprawa” to projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne”. Jego celem było zwiększenie zaangażowania Iławskiego Centrum Kultury w życie społeczności iławian poprzez odkrywanie i wspieranie oddolnych inicjatyw kulturotwórczych, realizowanych przez mieszkańców gminy miejskiej. Na potrzeby I części zadania Iławskie Centrum Kultury przeprowadziło wśród iławian diagnozę potrzeb kulturalnych w 2 grupach: młodzieży i seniorów oraz potencjału kulturowego miasta. Zależało nam na włączeniu do procesu osób dotychczas mało obecnych w działaniach ICK, a mogących wzmocnić potencjał społeczności Iławy. Mamy nadzieję, że wyłonieni liderzy w przyszłości będą współpracować na rzecz rozwoju kultury i inspirować innych do aktywności w zakresie tworzenia kolejnych oddolnych inicjatyw dla różnych grup wiekowych. Oprócz badań ilościowych odbyły się warsztaty dla szkół „Mój czas – moja szansa”, konkurs plastyczny „Moja wizja kultury w Iławie” i spacer badawczy z przedstawicielami młodzieży, seniorów i władz miasta Iławy oraz osobami, których pomysły przedstawione na warsztatach były najciekawsze. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych inicjatyw na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.

W ramach projektu: „Kultura wspólna sprawa. Diagnoza społeczności lokalnej w Iławie” Iławskie Centrum Kultury stworzyło gotowy raport z diagnozy na podstawie uzyskanych w części badawczej informacji. Stał się on podstawą dla opracowania regulaminu do konkursu inicjatyw. Diagnoza potencjału kulturotwórczego została opublikowana, by każdy mógł się z nią zapoznać w dowolnym dla siebie momencie. Zgłaszane do konkursu wnioski musiały odpowiadać na potrzeby, które zostały ujęte w raporcie. W konkursie wyłoniono inicjatywy społeczne w najszerszym zakresie wpisujące się w potrzeby wynikające z raportu.

RAPORT: raport z diagnozy