Święto Niepodległości

Iławianie uczcili niepodległość Polski.

Obchody 11 listopada rozpoczęły się Mszą Świętą w imieniu Ojczyzny w Parafii św. Brata Alberta w Iławie. Wzięli w niej udział mieszkańcy, zaproszeni goście, przedstawiciele władz, organizacji, instytucji oraz placówek oświatowych.

Oprawę artystyczną przygotował iławski Chór Camerata pod kierunkiem dyrygentki prof. Honoraty Cybuli.

Po mszy odbyły się uroczystości pod ratuszem, które poprowadził Piotr Jakimowicz, komendant Hufca ZHP Iława.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych głos zabrał Dawid Kopaczewski, Burmistrz Miasta Iławy, który przywitał zebranych.

Rys historyczny przedstawiła Lidia Miłosz, Dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury.
- Dziś, radując się z odzyskanej niepodległości, oddajemy hołd wytrwałości i ofiarności całej aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej - dodała Lidia Miłosz.

Po Apelu Poległych złożono wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczysty charakter podkreśliła asysta honorowa 42. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Mrągowa i Hufca ZHP w Iławie oraz licznie przybyłych pocztów sztandarowych i młodzieży z placówek oświatowych, a także przedstawicieli organizacji i instytucji działających na terenie Iławy. Dziękujemy opiekunom.

O godz. 17:00 odbył się koncert pt. „Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść” w wykonaniu zespołu muzycznego Sonanto.
Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.
Wydarzenie poprowadziła Agata Tecław-Buchalska.

Burmistrz Miasta Iławy Dawid Kopaczewski podziękował publiczności za włączenie się w obchody Święta Niepodległości a Iławskiemu Centrum Kultury za organizację.