Na Tropach Smętka w Kinoteatrze "Pasja"

Historia, przesłanie, refleksja, humor i groteska to wszystko w jednym przedstawieniu na scenie w Iławie.

We wtorkowe późne popołudnie iławska publiczność miała okazję wziąć udział w spektaklu "Na Tropach Smętka" w wykonaniu Teatru Jaracza z Olsztyna.

Aktorzy zabrali zgromadzonych w kinoteatrze w podróż po warmińsko-mazurskich wsiach. Za sprawą reportażu Melchiora Wańkowicza na oczach publiczności powstała teatralna opowieść obrazująca życie Mazurów. Ich zwyczaje, kulturę i towarzyszące im nastroje. Podjęty został również temat plebiscytu na Warmii i Mazurach, który swego czasu podzielił społeczeństwo. 

Dopełnieniem spektaklu były efektowne zabiegi techniczne z niebanalną projekcją multimedialną tworzącą tło wydarzenia i dopracowaną scenografią. Wychodząca publiczność z kinoteatru wyrażała zadowolenie ze spektaklu i podziw dla gry aktorów.

Autor: Melchior Wańkowicz,

reżyseria: Rudolf Zioło,

adaptacja: Daria Kubisiak, Martyna Wawrzyniak,

scenografia: Katarzyna Stochalska,

muzyka: Marcin Nenko,

wizualizacje: Aleksander Janas.

Spotkanie realizowane było w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki", który organizuje i finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Działanie było współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.