Jubileusz 100-lecia budynku

Jest takie miejsce... budynek malowniczo położony wśród drzew, uwieczniany na fotografiach międzynarodowych turystów odwiedzających Iławę w trakcie całego roku, króluje wśród drzew, które stanowią inne o każdej porze roku, wielobarwne tło.
Jest takie miejsce - sceneria wielu plenerów malarskich, artystycznych sesji fotograficznych, przestrzeń spotkań i spacerów przyjaciół, rodzin, par zakochanych, temat literacki, motyw plastyczny.
Jest takie miejsce - z charakterystycznymi zewnętrznymi elementami architektury klasycystycznej, takimi jak: kolumny doryckie, taras z dwoma ryzalitami, szerokie okna zwieńczone łukami koszowymi i wielki tympanon z wolim okiem pośrodku budynku, powyżej tarasu.
Jest takie miejsce - budynek kinoteatru w Iławie. W tym roku przypada 100-lecie jego istnienia.

Z tej okazji Iławskie Centrum Kultury zorganizowało jubileusz przy ogromnym zaangażowaniu większości pracowników każdego z działów, z udziałem związanych z Iławą artystów plastyków, rzeźbiarzy i przyjaciół szeroko pojętej kultury.

Gospodarzami wydarzenia było Iławskie Centrum Kultury i Samorząd Miasta Iławy. W jubileuszu wzięli udział zaproszeni goście, m.in.: przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych, jednostek miejskich, byli dyrektorzy, kierownicy, zasłużeni wieloletni pracownicy, instruktorzy, artyści, dyrektorzy szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i nauczyciele historii, media, reprezentanci firm wspierających działalność kulturalną.

Organizatorzy podkreślają, że "kinoteatr to ludzie".

Zebrani obejrzeli 24-minutowy film, który został wyprodukowany przez ekipę Forest Grandfather Studio na zlecenie Iławskiego Centrum Kultury. Jego inicjatorką jest Joanna Neścior – koordynatorka Kinoteatru „Pasja”. Natalia Taranowska, Kierownicza Działu Merytorycznego ICK czuwała nad realizacją zadania, a Robert Lasikowski był odpowiedzialny za światło i sprawy techniczne. Pracownicy Iławskiego Centrum Kultury zadedykowali film koledze kinooperatorowi Markowi Klinickiemu. Tekst w filmie czytał: Cezary Maciej Neścior. Dziękujemy również za wsparcie iławskiej redakcji Radia Eska i Meloradia.

Irena Nowicka, Rafał Kocięda i Michał Młotek otrzymali podziękowania za wsparcie w realizacji filmu.

Listy gratulacyjne trafiły także do autorów prac, tworzących wystawę malarstwa, rzeźby i fotografii, która towarzyszyła jubileuszowi.

Po projekcji filmu głos zabrali:
- Dawid Kopaczewski, Burmistrz Miasta Iławy,
- Bernadeta Hordejuk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego,
- Krzysztof Harmaciński, Wójt Gminy Iławy
przekazując gratulacje, życzenia i upominki.

Na zakończenie organizatorzy częstowali okolicznościowym tortem i zaprosili do wykonania pamiątkowych zdjęć i wpisów w księdze pamiątkowej.

Kinoteatr ma wyjątkowe znaczenie dla mieszkańców Iławy ze względu na pełnione funkcje społeczne. W budynku tym odbywają się najważniejsze wydarzenia kulturalne: koncerty i recitale znanych wykonawców muzycznych, premiery filmowe, retransmisje oper ze światowych scen, spektakle teatralne sławnych grup aktorskich oraz prezentacje lokalnego ruchu artystycznego, widowiska taneczne oraz wydarzenia patriotyczne upamiętniające historię regionu, przeglądy i konkursy.  Z miejscem tym wiążą się wspomnienia poprzednich pokoleń. To tutaj zrodził się pierwszy w Iławie Dyskusyjny Klub Filmowy. Tutaj, w nieistniejącej już kawiarni spotykali się i integrowali dziadkowie iławian. To miejsce, które jak żadne inne posiada unikalną wartość społeczną i artystyczną i bezapelacyjnie zasługuje, by dbać o jego  blask i świetność. Aktywność odbywająca się w budynku za sprawą kolejnych osób zarządzających, pracowników i społeczności instruktorów, animatorów, artystów i publiczności to każdego dnia rozwój nowych kompetencji społeczeństwa lokalnego, ale też projektowanie bezcennych doświadczeń kolejnych pokoleń. Kinoteatr to ludzie.

Wydarzenie poprowadziła Lidia Miłosz, Dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury.

Lista artystów, których prace można podziwiać w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum kultury oraz w holu Kinoteatru „Pasja”:
- Edward Baranowski,
- Bogdan Wojciech Bartkowski,
- Joanna Madiva Żurańska,
- Marek Kałuża,
- Andrzej Mazurkiewicz,
- Maria Plawgo,
- Anna Łożyńska,
- Agata Topolewska,
- dziecięce prace plastyczne z pracowni przy ICK pod kierunkiem Agaty Topolewskiej,
- Alfons Kułakowski,
- Wanda Kułakowska – Jaszczyńska,
- Marek Jaszczyński,
- Miłosz Piotrowski,
- Waldemar Pasternacki,
- Rafał Szulc,
- Barbara Krauze,
- Andrzej Świdziński,
- Anna Nowicka,
- Aniela Żmijewska,
- Joanna Sierzputowska,
- Wiesław Witkowski,
- Jerzy Witkowski,
- Marek Dolecki,
- Apolinary Szymkowiak,
- Marek Karbowski,
- Andrzej Musiński.

Zapraszamy do obejrzenia prac, które nadal są dostępne w 100-letnim budynku kinoteatru. Opiekunką wystawy jest Agata Tecław-Buchalska.