"Bang, bang! You're dead!"

Młodzież  Ośrodka Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie Urzędu Miasta Iławy zaprezentowała spektakl:

"Bang, bang! You're dead!"

na deskach Kinoteatru "Pasja" w Iławie.

Grupa młodzieży zaprezentowała spektakl, nad którym pracowała w ramach warsztatów profilaktycznych Ośrodka Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie Urzędu Miasta Iławy. To adaptacja dramatu terapeutycznego "Bang, bang! You're dead!" autorstwa amerykańskiego psychoterapeuty Williama Mastrosimone. Scenariusz powstał w odpowiedzi na tragiczne zdarzenia w amerykańskich szkołach, kiedy młodzi sprawcy, używając broni palnej, atakowali swoich kolegów i nauczycieli.

Julia Bilicka, Natalia Ciesielska, Natalia Ewertowska, Karolina Janik, Wiktoria Koprowska, Piotr Kowalewski, Kinga Kulwicka, Julia Maliszewska, Maja Młotek, Justyna Pawłyszyn, Zofia Petaś, Adrianna Safianowska, Zuzanna Święcka, Sarah Wiśniewski, Wojciech Włodarski - gratulujemy.

Spektakl dotknął bardzo delikatnej materii ludzkich procesów poznawczych i emocjonalnych. Młodzi ludzie zostawili publiczność z wieloma pytaniami. Jednym z nich jest pytanie o to, czy dostrzeżenie w akcie przemocy wyrazu dramatycznej rozpaczy i cierpienia, może wpłynąć na przerwanie koła agresji. W jaki sposób możemy wspierać budowanie zaufania i bezpieczeństwa, kiedy człowiek odczuwa ból, bo mierzy się z efektami marginalizacji i unieważniania; doświadcza gniewu, frustracji i złości? Bardzo ważne jest wszystko, co możemy zrobić dużo wcześniej. Profilaktyka zaczyna się od zbudowania relacji, zaspokajania potrzeby bycia widzianym i zrozumianym poprzez wysłuchiwanie, towarzyszenie, okazywanie empatii. Wierzymy, że wychowując w pokoju, miłości, czułości; odpowiadając na potrzeby bycia widzianym, wysłuchanym, wziętym pod uwagę wspieramy budowanie adekwatnego poczucia własnej wartości i przyczyniamy się do tworzenia społeczeństwa, w którym każdy człowiek czuje się uwzględniony. To sprzyja bardziej zharmonizowanym relacjom społecznym, może zmniejszyć ryzyko konfliktów i tym samym przemocy.

Dziękujemy Krzysztofowi Panfilowi i Wojciechowi Jankowskiemu za zaproszenie Iławskiego Centrum Kultury do tego partnerstwa.

Gratulujemy Danucie Rytel i Ewie Śmigielskiej, które poprowadziły młodzież przez próby i premierę, a także wszystkim zaangażowanym z Ośrodka Psychoedukacji Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie.

Profesjonalną obsługę techniczną i oprawę świateł, dźwięku i techniki scenicznej podczas prób i premiery zapewnili pracownicy ICK.

Opieka nad projektem: Joanna Neścior