Zrealizowaliśmy projekt „Polska istnieć będzie…”
Iławskie Centrum Kultury zrealizowało projekt „Polska istnieć będzie…”, na który pozyskało 60 tys. zł. dofinansowania z Biura Niepodległej w ramach programu Niepodległa 2024.
Efekty mogliśmy podziwiać już w maju. Atrakcją obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był widowiskowy, plenerowy spektakl "Niepodległa - Ojczyzna niejedno ma imię" z udziałem grupy Gwardii Gryfa pn. „Strażnicy Herbów" ze Śniadowa. W Parku Miejskim na najmłodszych czekały atrakcje. Zaproszeni do współpracy animatorzy z "Kaczego Bagna- Miejsca Inicjatyw Pozytywnych" zaprezentowali pokaz animacyjno-artystyczny o tematyce patriotycznej.
Więcej KLIKNIJ TUTAJ
W partnerstwie z iławskimi szkołami podstawowymi zorganizowaliśmy konkurs „Mój Dom – Polska”. Tematem było powstanie styczniowe, postać Romualda Traugutta oraz droga do niepodległości regionu Warmii i Mazur. Wpłynęło 61 prac plastycznych. Komisja rozpatrywała prace w 2 kategoriach: klas 1-3 oraz 4-8. Honorowy patronat objął Burmistrz Miasta Iławy. Konkurs miał swoje uroczyste zakończenie na wernisażu oraz wystawie w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum Kultury.
Więcej KLIKNIJ TUTAJ
9 listopada 2024 r. w Kinie „Pasja” odbył się bezpłatny pokaz filmu "Powstaniec 1863" w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Iławie. Scenariusz i reżyseria: Tadeusz Syka. W rolach głównych: Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Eryk Biedunkiewicz, Karolina Szymczak, Ksawery Szlenkier, Olgierd Łukaszewicz, Sebastian Fabijański, Wiaczesław Boguszewski. Film obrazuje wspomnienia weterana powstania styczniowego, kiedy z księdzem Stanisławem Brzóską działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu.
Najmłodsi wzięli udział w bezpłatnych warsztatach edukacyjno-artystyczne obejmujących zajęcia chorągwiarskie, taneczne, aktorskie, kuglarskie i pantomimiczne prowadzone przez Krzysztofa Leśniewskiego, Instruktora z Kaczego Bagna, Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. Finałem był pokaz choreograficzny podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Iławie pod ratuszem. Na zakończenie w sali konferencyjnej ICK odbyło się wręczenie dyplomów uczestnikom warsztatów przez Lidię Miłosz, Dyrektorkę ICK, Renatę Rajewską-Wróblewską, Koordynatorkę projektu oraz instruktora.
Więcej KLIKNIJ TUTAJ
Pięknym momentem był Koncert "W hołdzie wolności", podczas którego znakomici artyści polskiej sceny muzycznej wykonali najpiękniejsze pieśni patriotyczne oraz wolnościowe w niezwykłych aranżacjach wybitnego pianisty – Andrzeja Jagodzińskiego. Usłyszeliśmy m.in.: "Preludium e-moll" Fryderyka Chopina, "Deszcz, jesienny deszcz" Mariana Matuszkiewicza, "Piosenka o mojej Warszawie" Alberta Harrisa, "Pałacyk Michla" Józefa Szczepańskiego, "Nie pytaj o Polskę" Grzegorza Ciechowskiego. Do występu zostali zaproszeni: Nula Stankiewicz, Agnieszka Wilczyńska (śpiew), Janusz Strobel (gitara), Robert Majewski (trąbka), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja). Sam maestro Jagodziński akompaniował na fortepianie i akordeonie. Koncert określany jest przez słuchaczy jako „najpiękniejszy pokłon dla WOLNOŚCI”. Na jego czas zapominamy o poglądach politycznych, pochodzeniu, waśniach i wszystkim co nas, Polaków dzieli i wchodzimy w świat pięknej wspólnej historii, która łączy pokolenia.
Więcej KLIKNIJ TUTAJ
Na realizację projektu ICK otrzymało 60 tys. zł. ze środków Biura „Niepodległa" w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa". W realizację zadania zaangażowanych było wielu pracowników merytorycznych i technicznych instytucji.
Dodane przez: Justyna Sikorska
Ostatnia edycja: 12-11-2024
Udostępnij
Facebook