Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka na żywo, wspólne kolędowanie, animacje dla dzieci, wystawcy i lokalni twórcy prezentujący swoje produkty to kilka z elementów bogatego programu Jarmarku Bożonarodzeniowego, który został zorganizowany przez Iławskie Centrum Kultury przy partnerskim wsparciu Stowarzyszenia SART i Urzędu Miasta Iławy na iławskiej starówce i po raz pierwszy trwał pełne dwa dni.

Pierwszą atrakcją weekendu była karuzela wiedeńska. Dzieci, a także dorośli mogli korzystać z niej przez trzy dni zupełnie nieodpłatnie i bez limitów. Każdy mógł przejechać się na kolorowych konikach, w samochodzikach czy bajkowych filiżankach. Zabawie towarzyszyła muzyka i iluminacje świetlne wieczorową porą. Nierzadko ustawiała się kolejka chętnych.

W sobotę i niedzielę iławską starówkę zapełniły stragany lokalnych artystów, rękodzielników i przedsiębiorców. Na stoiskach dostępne były m.in.: bombki, krasnale, prace szydełkowe, rzeźby, obrazy ręcznie malowane, naczynia i dekoracje ceramiczne, świąteczne słodycze, ręcznie dziergane czapki oraz chusty. Nie brakowało także świątecznych przysmaków. Koło gospodyń wiejskich serwowało pierogi, krokiety, żurek, grochówkę i aromatyczne ciasta. Dostępne były gofry, kawa, rozgrzewające korzennymi przyprawami grzane wino. W bezpiecznie wydzielonym miejscu płonęło ognisko, nad którym z wielkiego kociołka rozprzestrzeniały się aromaty zimowej herbaty. Chętnych nie brakowało.

Iławskie Stowarzyszenie Producentów Gęsi zaprosiło na degustację swoich dań. Odbył się pokaz przyrządzania regionalnych potraw z gęsiny. Bogata oferta degustacyjna była możliwa dzięki dofinansowaniu Stowarzyszenia z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

A dlaczego warto jeść gęsinę na święta?

- Jest wiele legend mówiących, że warto jeść gęsinę na święta. Jedna z nich wskazuje, że mamy czas przesilenia słonecznego, a gęś jest uznawana za ptaka słońca i może dodać energii – opowiadała Krystyna Ziejewska, prezeska ISPG.

Przez dwa dni nie brakowało atrakcji dla zwiedzających.

W sobotę na scenie pojawiła się drużyna świętego Mikołaja. Można było porozmawiać ze śnieżynką, elfem i lwem Alexem. Najmłodsi chętnie uczestniczyli w animacjach, takich jak: zabawy z chustą, bitwa na śniegowe kule, tańce, sztafety.

Świąteczne piosenki zaprezentował iławski wokalista i DJ - Bartosz Kluba, zachęcając publiczność do wspólnego śpiewania i tańca.

W niedzielę grę miejską poprowadziła Iławska Grupa Aktorska. Dzieci chętnie rozwiązywały zagadki, spotykając się z królewną Śnieżką, Elzą, Babą Jagą i elfem Marcinem. Na koniec bohaterowie z bajek wykonali wspólnie z dziećmi żywiołowy taniec.

W ramach finału przeglądu kolęd i pastorałek Iławskiego Centrum Kultury „Śpiewajmy i Grajmy Mu” mogliśmy podziwiać młodych wykonawców, którzy zaprezentowali wokalne i instrumentalne interpretacje kolęd. Chętni, którzy się odważyli zmierzyć ze sceną, otrzymali upominki i dyplomy.  Na scenie gościliśmy: Blankę, Magdalenę, Olgę, Weronikę, Maję, Sonię, Polę, Barbarę, Dankę, Milenę, Lenkę.

Wydarzenie zakończył  występ zespołu Iława Gospel Singers pod kierunkiem Michała Wróblewskiego. Chór zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy i pieśni świąteczne we własnych aranżacjach. Zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania i wzięcia udziału w konkursach.

Był także czas na życzenia.

- Mam nadzieję, że te święta będą nie tylko bogate w przepiękne, oryginalne prezenty, ale także w spotkania, których tak często nam ostatnio brakuje, czyli z najbliższymi i przyjaciółmi. Życzę wszystkiego dobrego, dużo radości, uśmiechu na twarzach a w Nowym Roku spełnienia najskrytszych marzeń. Życzę, aby ta nasza piękna Iława była wspaniałym miejscem do życia, bo to, co robimy to z myślą o naszych mieszkańcach i mieszkankach – mówił Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

- Pięknych spotkań rodzinnych, spokoju, łagodności dla siebie nawzajem, wszelkiego dobrostanu, dużo miłości; aby ten czas było można pięknie wspominać – dodała Lidia Miłosz, dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury.

Relacje z wydarzenia dostępne są także na naszym Facebooku. Zapraszamy TUTAJ