Grafika Picassa w Iławie

W Iławskim Centrum Kultury odbył się wernisaż prac Pabla Picassa, jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku. Szacuje się, że Picasso stworzył około 2000 grafik. Część z nich można podziwiać na wystawie "Grafika nieokiełznana", która dostępna jest do końca maja.

- Widzę Picasssa jako człowieka, który dokonał przełomu nie tylko w myśleniu o malarstwie, ale ogólnie w sztukach wizualnych i szeroko pojętej kulturze. Był artystą interdyscyplinarnym: malował, rysował, rzeźbił, zajmował się ceramiką, dekoracjami teatralnymi, pisał wiersze. Dzieła Picassa „zatrzymują” ludzi na całym świecie radością życia, celebrowaniem piękna i wolności. Są bardzo sensualne, pełne ruchu, ekspresji. Warto na nie patrzeć z otwartością dziecka, pozwolić im ucieszyć nas jako odbiorców. Zapraszam po inspirację do Iławskiego Centrum Kultury na spotkanie z twórczością artysty, który kochał to, co robił - mówi Lidia Miłosz, Dyrektorka Iławskiego Centrum Kultury, inicjatorka wystawy.

Tematykę tworzenia grafik przybliżył Bogdan Wojtek Bartkowski, grafik, projektant, artysta interdyscyplinarny. Twórca plakatów, grafiki użytkowej, form przemysłowych i wnętrz. Autor fotografii, scenografii, obiektów, instalacji, obrazów i grafik. Prace prezentował na wielu wystawach i biennale w kraju oraz za granicą. Wyróżniony Brązowym Medalem, Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. W 2021 roku został nagrodzony przez Burmistrza Miasta Iławy za całokształt twórczości.

Jak sztuka Picassa może wpłynąć na młodych ludzi? Opowiadała o tym Joanna Sierzputowska. Malarka, autorka instalacji artystycznych, pasjonatka i twórczyni ceramiki. Uczestniczka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Nagradzana za twórczość artystyczną m.in.: w roku 2021 Nagrodą Burmistrza Miasta Iławy. Zajmuje się edukacją artystyczną, psychologią twórczości oraz arteterapią. Z pasją uczy i tworzy. Jest nauczycielką plastyki w iławskiej trójce. Na wernisażu była w towarzystwie grupy swoich uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie.

Wystawa prac Pabla Picassa "Grafika nieokiełznana" dostępna jest do 31 maja w Iławskim Centrum Kultury.
Godziny:
08:00-15:00 poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek,
08:00-20:00 środa.

Zapraszamy