Kinoteatr „Pasja”

Budynek powstał w latach 1916-1922, a burmistrzem miasta Iławy był wtedy Karl Friedrich Giese. Początkowo pełnił funkcję hali miejskiej. Pierwotnie organizowano uroczystości państwowe, miejskie, historyczne, patriotyczne, spotkania i rauty. Podczas takich wydarzeń mieściło się prawie tysiąc osób. W latach 30. XX wieku budynek został przebudowany na styl neoklasycystyczny i stał się kinem oraz teatrem. Dokładnie 30 listopada 1950 r. kino przyjęło nazwę Kino Lenino, a później X muza.

Obiekt z dniem 30 grudnia 2002 r. został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych woj. warmińsko-mazurskiego, nr rej.: A-1989. W 2005 rok rozpoczęła się modernizacja kina, a uroczyste otwarcie budynku kinoteatru po remoncie nastąpiło 30 kwietnia 2007 r. Następnie ogłoszono konkurs i ostatecznie zadecydowano później, przyjęło nazwę „Pasja”, która została do dziś.

Dzisiaj iławski kinoteatr może pomieścić 224 osoby i jest to bez wątpienia perełka i symbol naszego miasta. Wyświetlamy filmy 2D i 3D, posiadamy unikatową akustykę, uzyskaną poprzez rząd kolumn i odpowiednie ułożenie stropu. Sala kinowa jest klimatyzowana,  z doskonale działającym systemem wentylacyjnym.

O historii Kinoteatru "Pasja" bardzo ciekawie opowiada iławski radny, miłośnik historii, lokalny patriota, przewodnik i organizator wycieczek - Dariusz Paczkowski Dariusz Paczkowski o kinie