Od Iławki po Atlantyk

Iławskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy pt.:

OD IŁAWKI PO ATLANTYK

autorstwa Dominika Rechtoris

Data: 10 marca 2025 r. (poniedziałek),
godz.: 17:00,
miejsce: sala konferencyjna Iławskiego Centrum Kultury w Iławie,
wstęp jest bezpłatny.

Wystawa dostępna będzie w terminie od 11.03-07.04.2025 r. od wtorku do piątku w godzinach 8:00-18:00.

Wystawa fotograficzna „Od Iławki po Atlantyk” autorstwa Dominika Rechtoris to historia o przygodzie, pięknie i determinacji, opowiedziana na starannie wyselekcjonowanych pracach. Prezentowane fotografie zostały wykonane na przestrzeni wielu lat i w wielu miejscach, od rzeki Iławki po brzeg Atlantyku. Ukazują jakże zmienną naturę wody – od sennego nurtu rzeki, przez delikatnie pomarszczone stawy i jeziora, po wzburzone i groźne fale rozbijające się na plażach Bałtyku oraz ostre klify brytyjskiego wybrzeża Atlantyku. Od spokojnych, słonecznych świtów, po zachody w czasie sztormów.  Autor dzieli się z swoim spojrzeniem na będącą w nieustannym ruchu przyrodę, zatrzymaną kliknięciem migawki.

Dominik Rechtoris
Iławianin, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Iławie oraz Wielkopolskiej Szkoły Radia, Telewizji i Filmu w Poznaniu. Z fotografią styka się od najmłodszych lat, dzięki matce, która jest fotografem, jak i wieloletniej znajomości z uznanym fotografikiem Czesławem Wasiłowskim, którego prace wciąż inspirują. Fotografując stara się pokazać świat w taki sposób, w jaki nie widzi go nikt inny – nie chodzi tylko o kompozycję wewnątrz kadru, ale o subtelne operowanie czasem, światłem, cieniem i kolorem, o  wiedzę i technikę, dzięki czemu fotografiom nadaje unikalny charakter, to „coś”. Coś, czego brak szczególnie w dzisiejszych czasach, w szczególności biorąc pod uwagę nadmierne wykorzystywanie programów edytorskich i nawet sztucznej inteligencji, do tworzenia foto – lub może raczej – grafik.
Fotografowanie porównuje z jednej strony do malarstwa – gdzie farby grają rolę światła, pędzle – obiektywu, a płótno – matrycę aparatu, zaś z drugiej strony, do gotowania. Potrzebny jest przepis, czyli pomysł, kucharz – artysta, narzędzia, składniki –  i wyczucie smaku, który to można przelać na fotografię.
Fotografuje głównie przyrodę, polegając na całkowicie odmiennych światłach słońca i księżyca, lecz równie wielką przyjemność sprawia mu praca przy sztucznym oświetleniu i fotografowaniu portretów czy martwej natury.
Poza tworzeniem fotografii jest również producentem filmowym, realizuje filmy dokumentalne, reklamowe, reportażowe i inne krótkie formy filmowe.

Kliknij i zobacz wcześniejszą wystawę Dominika Rechtoris w Iławskim Centrum Kultury