I Dyktando Iławskie

Wspomnienie o I Dyktandzie Iławskim zrealizowanym z partnerstwie: Fabryki Inicjatyw Obywatelskich i Iławskiego Centrum Kultury

Czy wiecie, czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie? Albo czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu? I nie, nie wymagamy odpowiedzi! To tak zwane pytania retoryczne, a napisane ze względu na weekendowe wspomnienie, które nas jeszcze „trzyma”! Bo w sobotę, jak pamiętacie, odbyło się Dyktando Iławskie. Propozycja wydarzenia wypłynęła od stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Obywatelskich, a Iławskie Centrum Kultury podchwyciło temat, bo lubimy uczestniczyć jako współorganizatorzy w ciekawych inicjatywach, które rozwijają nas wszystkich. Patronat honorowy objął Dawid Kopaczewski, Burmistrz Miasta Iławy.

Dyktando odbyło się w Kinoteatrze „Pasja”. Wzięło w nim udział trzydzieści pięć dorosłych osób, w tym siedmiu panów. Uczestnicy uzbrojeni w podkładki, długopisy, zakodowane kartki i wodę, podjęli pojedynek z najeżonym przeróżnymi pułapkami językowymi tekstem autorstwa Małgorzaty Jędrzejewskiej.

Po tych zmaganiach prace trafiły na stół jurorski, a uczestnicy, w oczekiwaniu na ich sprawdzenie, mogli spędzić czas, słuchając tym razem, jak inni się trudzą. Bo na scenie królował język polski spod znaku „Zemsty logopedy”. Wierszyki czytały: Pola Pogodowska, Anna Jakielska, Ewa Śmigielska, Anna Pogodowska, Joanna Tasarz oraz Małgorzata Jędrzejewska.

Zaśpiewały dla publiczności: Basia Krajewska oraz Pola i Basia Pogodowskie.

Na scenie pojawiła się także trenerka narzędzia terapeutyczno-coachingowego, jakim jest neurografika, czyli Danuta Amea Klimek. Uczestnicy dostali podstawowe informacje na temat graficznego zapisu procesów neuronalnych – było to bardzo ciekawe spotkanie z czymś nowym.

Wielką niespodziankę zrobiła Weronika Mathia, czytając wierszyk szalonego logopedy oraz fragment swojej nowej powieści pt. „Szept”, która miała premierę 10 kwietnia.

Finalnie okazało się, że dyktando nie było aż tak trudne, a dorośli uczestnicy  prezentowali wysoki poziom znajomości ortografii i interpunkcji języka ojczystego.

Jurorki, czyli znane w Iławie polonistki, nauczycielki i redaktorki – Edyta Komsta, Karolina Maruszczak, Anna Grzelka, Iwona Olszewska-Drzymalska, Joanna Bakaluk, Anna Kopaczewska, Marta Projs, Martyna Wyżlic – powiedziały, że sprawdzanie dyktand było przyjemnością właśnie ze względu na wysoki poziom.

Jednak podium nie jest duże, mogą stanąć na nim trzy osoby. Tak więc I miejsce i tytuł Iławski Mistrz Ortografii otrzymała Ewa Okońska. II miejsce zajęła Agnieszka Pankowska, III miejsce  – Michał Skuzjus. Wyróżnienia za piękną kaligrafię trafiły do Ewy Okońskiej oraz Wiktorii Wernerowicz.

Nagrody ufundowane przez Iławskie Centrum Kultury, Burmistrza Iławy oraz stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Obywatelskich sprawiły wielką radość finalistom, ale nie tylko oni się cieszyli. Wśród wszystkich uczestników wylosowane zostały wspaniałe upominki, m. in. wejściówki do kina oraz voucher na Soundlake Festival.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny w ramach projektu „Edukujemy, animujemy, partycypacyjnie III sektor Warmii i Mazur budujemy”.

Czy coś jeszcze można dodać? Chyba tylko tyle, że wiele osób wpisało się na listę kolejnego dyktanda, więc cóż, czekajcie na zapowiedzi.

Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia przyszli do kina: uczestnikom, wolontariuszkom i wolontariuszom, jurorkom oraz fundatorom nagród. I do zobaczenia następnym razem.

Tekst: Małgorzata Jędrzejewska/FIO
Zdjęcia: FIO

WSPIERAJĄ NAS